Trening i odżywianie: sprawdź co warto sprowadzić do swojej diety, a czego lepiej unikać

Nie ma od tego ucieczki - bycie sportowcem oznacza, że musisz jeść więcej niż przeciętna osoba. Nie tylko stale trenujemy i przesuwamy nasze ciała do granic możliwości, ale musimy mieć pewność, że nasze ciała mają wszystko, czego potrzebują do naprawy po ciężkiej sesji, abyśmy mogli wrócić tam jutro.

Dieta do wybranego rodzaju treningu

Jak widzisz, wiele z tego, co jesz, zależy od tego, jaki rodzaj treningu wykonujesz. Jeśli próbujesz zbudować mięśnie, powinieneś skupić się na jedzeniu dużej ilości białka, zwłaszcza potreningowego. Jeśli próbujesz schudnąć, powinieneś upewnić się, że dostajesz dużo błonnika i białka, ale nie powinieneś też zaniedbywać spożycia węglowodanów. Jeśli przez jakiś czas zaniedbywałeś swoją dietę, musisz zacząć powoli i stopniowo zwiększać ilość owoców, warzyw i składników odżywczych, które wkładasz do swojego organizmu. Jeśli spróbujesz zmienić zbyt wiele na raz, prawdopodobnie poczujesz się przytłoczony i zrezygnujesz, zanim zobaczysz jakiekolwiek wyniki.

Jajka nie są tylko na śniadanie

Jajka mają wysoką zawartość białka, co czyni je idealnym posiłkiem potreningowym dla sportowców, mimo że większość ludzi myśli o nich jako o posiłku śniadaniowym. Jeśli próbujesz zbudować mięśnie, powinieneś po każdym treningu wybierać bogate źródła białka, takie jak jajka, chude mięso, ryby czy fasola. Jajka są świetnym źródłem białka, a dodatkowo zawierają tonę witamin i minerałów. Żółtko jest również bogatym źródłem tłuszczów i cholesterolu. Najlepszym momentem na jedzenie jajek jest czas po treningu, ponieważ są one źródłem wolno uwalnianego białka, które pomoże Twoim mięśniom naprawić się po ciężkiej sesji.

Zdrowe produkty, nie oznaczają, że powinieneś je spożywać w bardzo dużych ilościach

Podczas gdy dobrze jest skupić się na jedzeniu bardziej zdrowej żywności, nie powinieneś również przesadzać z niektórymi pokarmami, które są uważane za superfoods. Wiele osób myśli, że jeśli coś jest zdrowe, to powinni jeść tego jak najwięcej, ale to zdecydowanie nie jest prawda. Na przykład, jedzenie zbyt wielu owoców może powodować problemy z poziomem cukru we krwi, więc najlepiej jest jeść zdrową, zrównoważoną dietę, w której spożywasz białko, węglowodany i tłuszcze z umiarem.